Vannak, akik éveken keresztül derékfájással küzdenek, mégsem tesznek ellene, míg mások nem tűrik a fájdalmat még 1-2 napig sem. Az utóbbiak járnak el helyesen, hiszen ezt a problémát nemcsak szakorvos, de egy jó gyógytornász is képes megoldani. A Gyógytornászom weboldalán ezt bővebben is kifejtik.
Itt azt is megtudhatod, hogy melyek a derékfájás leggyakoribb okai. Az első ok lehet az izomhúzódás, amikor egy hirtelen mozdulat után erős fájdalmat érzünk deréktájékon. Valójában az történik ilyenkor, hogy például egy nehéz tárgy megemeléséhez nem használtuk a derékstabilizáló izmainkat, így a teher a gerincoszlopra került.
De igen kellemetlen a menstruációhoz köthető derékfájás is, ami a méh felől sugárzik ki. A gerincproblémák és a ferdülés úgyszintén okozhat komoly fájdalmat a derékban, de adódhat degeneratív folyamatból vagy sérülésből is. Bármi legyen is az ok, a problémát kezelni kell!
Erre kétféle módszer ismert, az operatív vagyis műtéti, illetve a konzervatív terápia, amikor nincsen szükség művi beavatkozásra. Amennyiben nem áll súlyos elváltozás a háttérben, akkor a leggyakrabban valamilyen konzervatív terápiát alkalmazzák a szakemberek a derékfájás megszüntetésére.
Ezek egyike a gyógytorna, aminek a célja passzív és aktív feladatokkal megszüntetni a derékfájás kiváltó okát, erősíteni az izmokat és stabilizálni az ízületeket. A terápia sikeréhez a gyógymasszázs is hozzájárul, mivel így kilazítható a feszes derékizomzat.
Derékfájás esetén igazán eredményes lehet a manuálterápia is, amelynek során kézzel kivitelezett, speciális műfogásokkal kezeli a terapeuta a csigolyák közti ízületeket, valamint a gerinc környéki izmokat. A fizikoterápia, amint az a nevében is benne van, természetes és mesterséges fizikai energiákat használ a fájdalom csillapítására és az izomfeszesség enyhítésére.
Vannak bizonyos készítmények, lazító krémek, amelyekkel az orvos utasításai szerint, a páciens a saját otthonában kezelheti a tüneteket. Azonban tudni kell, hogy ezek a produktumok nem szüntetik meg a derékfájás kiváltó okát.